Štampanje u Subotici
Uz pomoć našeg dragog prijatelja, štampara po struci i iskrenog zaljubljenika u štamparstvo, Lazara Mostarskog, došla sam do knjige „125 godina štamparstva u Subotici“. Autori ove knjige su: Aleksandar Šarčević, Dietrich Gyula i Koncos Éva.
Knjiga je izdata daleke 1970.godine, povodom jubileja Grafičkog zavoda „Panonija“ i ujedno 125 -te godišnjice Štamparstva u Subotici, što znači da štamparstvo u Subotici do današnjeg dana ima tradiciju od 166 godina.
U ovom delu Evrope štamparstvo se dosta kasno razvilo, posle proterivanja Turaka, bilo je potrebno da prođe još oko 100 godina do pojave prvog štampara, Emanuilo Jankovića u Novom Sadu , koji se školovao u Nemačkoj, te je svu opremu doneo iz Nemačke.
Prva Štamparija u Subotici, tadašnjoj Maria-Theresiopolis, je otvorena , uz carsku dozvolu koju je dobio 07.03. 1844. godine, Karlo Bittermann, te je uspešno vodio punih 25 godina.
Može se slobodno reći da je štamparstvo u Subotici usadilo duboke korene i da se širilo, ono je veoma složen zanat i kao takav veoma interesantan i magnetno privlačan. Postoji jedna ustaljena izreka među štamparima: „Jednom štampar, zauvek štampar“. Onaj ko je okušao štamparski „hleb“ , ma koliko on gorak bio, prosto nije mogao da ga napusti a da pri tom ostane ravnodušan.
Нема коментара:
Постави коментар