Štamparija "Svitak art"

уторак, 5. новембар 2019.

175 godina štamparstva u Subotici

Zahvaljujući neumornoj aktivnosti bivšeg štampara Đula Ditrih-a, koji verno prati razvoj  štamparstva od svoga osnivanja u Subotici do današnjih dana, možemo doći do informacija koje je decenijama posvećeno sakupljao.
 Tako je u "Subotičkim novinama" , 1. novembra osvanuo tekst pod naslovom: "Kada se jeo štamparski hleb sa olovom". Autor teksta je Đula Ditrih.
Preneću deo teksta iz novina.
"Prošlo je 175 godina od kada je Karlo Biterman 07.03.1844 otvorio prvu štampariju u Subotici, koja se nalazila negde na mestu današnje Šenoine ulice. Istog dana 7. marta kada je Biterman ozvaničio svoj posao, ali 102 godine kasnije, rođen je Đula Ditrih. Da li je to na neki način, makar i podsvesno, predodredilo da se opredeli za taj "štamparski hleb sa olovom", kako se govorilo za tu struku u to vreme, još ne tako previše daleko, kada se štamparije nisu mogle zamisliti bez olovnih isparenja a život grafičara bio viđen za "kratke staze"?
 "Hteo sam da pohađam učiteljsku školu, ali sam bio dete zanatlija- otac m i je bio obućar a majka krojačica- pa sam odlučio da budem grafičar, i to konkretno ručni slovoslagač. Nije da me je nešto posebno privuklo toj struci, nego je moj otac imao prijatelje štampare, pa su me oni nagovarali. Pominjali su, doduše, da je to "opasna struka", jer dosta njih umiru mladi, između dva rata naročito je bila raširena tuberkuloza, štamparije su u podrumima najčešće, dosta često značajnu ulogu odigra i alkohol, ali se toga nikada nisam bojao", seća se Đula Ditrih.
  Posle tri godine školovanja, 1961.otišao je u gradsku štampariju, koja je postala Grafički zavod "Panonija", 1964. završio je struku, zatim je otišao na odsluženje vojnog roka gde je prošao školu za rezervne oficire, nakon što se vratio bio aktivni omladinac i kao takav poslat u Zagreb da završi višu grafičku školu. Diplomirao je , oženio se, dobio porodicu i radio u "Panoniji" sve do 1980.godine, kada je prešao u SOUR "Agros" , završio Fakultet narodne odbrane i postao profesor. Predavao je u Gimnaziji predmet koji još samo stariji pamte kao ONO i DSZ - skraćenica od Opštenarodna odbrana i društvena samozaštita. Zatim je otišao u stručnu školu da predavaje grafičarima, struku za koju je ipak bio intimno vezan. Sa 55 godina otišao je u invalidsku penziju i od tada se posvetio davnašnjem interesovanju- istraživanju istorije štamparstva i grafičke industrije u Subotici."

 Ovo bi bio jedan deo objavljenog članka u Subotičkim Novinama, 01.11.2019.godine.

   Đula Ditrih je čovek koji zavređuje pažnju, koji je posvetio svoj život istraživanju grafičke istorije u Subotici, oduvek je aktivno učestvovao u društvenom životu grada.
 Na ovoj fotografiji se vidi, kako deli stare tramvajske karte, za podsećanje na stari dobar tramvaj.


Нема коментара:

Постави коментар